Historia WTZ w Trzebini

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebini rozpoczęły swoją działalność 15.12.1999 r. Zostały utworzone dzięki staraniom p. Krystyny Karnas – ówczesnego Dyrektora OPS w Trzebini, ks. Prałata Stanisława Gałuszki oraz Prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego.

Siedziba warsztatów to dawne salki katechetyczne przy parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini.
Warsztaty Terapii Zajęciowej obejmują swoją działalnością terapeutyczną 35 osób z niepełnosprawnościami, posiadające orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do udziału w terapii zajęciowej.

Warsztaty realizują zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę z niepełnosprawnością niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.

Zgodnie z tymi założeniami, od początku swojej działalności, warsztaty prowadzą następujące pracownie terapeutyczne; gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, stolarską, krawiecko-dziewiarską, plastyczną, ogrodniczą oraz zajęcia z rehabilitacji ruchowej.

Proces terapeutyczny prowadzony w poszczególnych pracowniach warsztatowych różni się w zależności od jej charakteru. W większości jednak cechuje się stałością etapów pracy, rytualizacją czynności codziennych oraz oddziaływaniem na poszczególne sfery funkcjonowania uczestników. W każdej grupie terapeutycznej pod opieką instruktora pracuje 5-6 osób z różną niepełnosprawnością. Wszystkie grupy to grupy koedukacyjne.

Na terenie Warsztatów prowadzone są również zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, ćw. ogólnokondycyjne, gimnastyka i aerobik, tenis stołowy, wycieczki rowerowe, zajęcia na basenie i muzykoterapia. W ramach zajęć arteterapeutycznych działa na terenie Warsztatów zespół muzyczny „The Best”, teatr „Kromka” oraz orkiestra „Albert Band”.

Prace wykonywane w ramach zajęć terapeutycznych są prezentowane na wystawach twórczości, na aukcjach, sprzedawane na kiermaszach prac organizowanych kilka razy w roku. Dochód ze sprzedaży prac podopiecznych, przeznaczany jest w całości na fundusz uczestników, z którego finansowane są wyjścia do kina, do restauracji/kawiarni, wycieczki, pielgrzymki, uroczystości imieninowe itp.

Skip to content