Pracownia Plastyczna
W zajęciach pracowni plastycznej dzień pracy rozpoczyna się zwykle od zaplanowania czynności, omówienia ich (wraz z przykładami, pokazem i pogadanką). Stopień trudności i zaawansowania prac jest uzależniony od indywidualnych umiejętności każdego uczestnika. Prace wykonywane są różnymi technikami; kredki, farby akrylowe, pastele suche, farby akwarelowe, różne techniki z zakresu papieroplastyki, malowanie na szkle i ceramice, technika decoupage, oraz elementy ceramiki artystycznej.
W pracowni plastycznej stale wykonuje się następujące czynności i prace; przygotowanie stanowiska pracy, założenie odzieży ochronnej, dobranie odpowiednich narzędzi (kredki, farby, nożyczki itp.), stałe utrwalanie znajomości kolorów i ich pochodnych, posługiwanie się ołówkiem i nauka techniki szkicowania, szkicowanie obiektów i kompozycji w terenie, rozrabianie farb i tworzenie kolorów, zamalowywanie dużych powierzchni, konturów, małych elementów, ram, odrysowywanie szablonów, powielanie za pomocą kalki, rozrabianie gipsu i technika odlewania, nauka i utrwalanie techniki malowania na szkle (farby witrażowe, reliefy), wyrabianie mas plastycznych (glina, masa solna, masa papierowa, plastelina), wykonywanie dekoracji świątecznych i okazjonalnych oraz kartek okolicznościowych (z użyciem różnych technik), ceramika artystyczna (lepienie z gliny, odlewanie z masy lejnej, szkliwienie, wypalanie, prace na kole garncarskim), stałe i aktywne kształtowanie umiejętności obserwacji, porządkowanie stanowiska pracy, dbałość o narzędzia i materiały, wdrażanie do ekonomicznego wykorzystywania materiałów do terapii.
Do swoich osiągnięć pracownia plastyczna może zaliczyć udział w konkursach plastycznych: „Wielkanocne Spotkanie z Tradycją”; w konkursie na najładniejszą pisankę wielkanocną, „Jestem na olimpiadzie” w AWF Kraków, VII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (prezentowaliśmy tam prace 9 naszych uczestników) i wyróżnienie na nim pracy Tomasza Besztochy, „Jak wyobrażam sobie swoją rolę w dorosłym życiu” PFRON, rokroczny udział w przygotowaniu kalendarza przez Fundację im. Brata Alberta, wystawa prac pt. „Twój Brat Niepełnosprawny” w oddziale Muzeum Chrzanowa Dom Urbańczyka, wystawa prac na konkursie twórczości osób niepełnosprawnych podczas Albertiany, przedświąteczne kiermasze prac, wystawa prac uczestników w Dworze Zieleniewskich w Trzebini i wiele innych.