Pracownia Stolarska

W ramach zajęć terapeutycznych w pracowni stolarskiej prowadzone są zajęcia kształcące i doskonalące umiejętności o charakterze stolarskim; cięcie, szlifowanie, struganie, dłutowanie, pilnikowanie, tarnikowanie, wiercenie, wkręcanie, przybijanie, różnego rodzaju połączenia stolarskie, klejenie, wykańczanie powierzchni /malowanie, lakierowanie, bejcowanie, impregnowanie, zajęcia z użyciem elektronarzędzi: cięcie, wyrzynanie, struganie, wiercenie, szlifowanie, opalanie, frezowanie. 

Podczas zajęć terapeutycznych w pracowni stolarskiej wykonuje się: pomoce do zajęć manualnych (klocki drewniane, układanki drewniane), ramki do obrazków i zdjęć, suchy basen w świetlicy, drewniane kobyłki, zabawki (konik na biegunach, pociąg i autka), różnego rodzaju wieszaki i wieszaczki, tacki kuchenne, deski do krojenia, podkładki korkowe pod talerze, podest drewniany do piwnicy, budki dla szpaków, stojaki na choinki, pufy do siedzenia, łopaty do odśnieżania, prace konserwatorskie na terenie WTZ. Tematyka wykonywanych prac opracowywana była min. zgodnie z propozycjami uczestników, wykorzystywano ich pomysłowość i inwencję. Rodzaje wykonywanych prac i wybór techniki jest uzależniony od posiadanych przez poszczególnych uczestników umiejętności, sprawności i osobistych predyspozycji psychofizycznych.

Podczas zajęć stosuje się stałe etapy pracy: założenie odzieży ochronnej, przypomnienie przepisów BHP, przygotowanie stanowiska pracy, instruktaż /słowny, praktyczny/, praca indywidualna, grupowa lub zespołowa, przerwa w pracy / na drugie śniadanie, praca indywidualna, grupowa lub zespołowa, porządkowanie stanowiska pracy i całej pracowni, wspólne omawianie wykonywanych przez uczestników prac i czynności, ocena pracy i uzupełnianie książki pracy uczestnika.

Prace wykonywane w ramach terapii zajęciowej w pracowni stolarskiej prezentowane są na wystawach prac, sprzedawane na kiermaszach świątecznych i wykorzystywane do dekoracji pomieszczeń warsztatowych. Ponadto dodatkowo pracownia stolarska uczestniczy w pracach porządkowych i konserwatorskich i remontowych na terenie budynku WTZ, a także w cięższych pracach ogrodniczych.

Skip to content