WTZ
-
Rehabilitacja ruchowa
W warsztatach prowadzone są zajęcia z rehabilitacji ruchowej Są to zajęcia indywidualne oraz zajęcia grupowe. Na zajęciach indywidualnych uczestnicy ćwiczą na przyrządach, usprawniają małą motorykę poprzez ćwiczenia manualne i wykonują ćwiczenia kształtujące własne ciało. Uczą się współdziałania w grupie poprzez gry zespołowe. Prowadzone są także zajęcia rytmiczne. Tworzymy układy choreograficzne do muzyki. Traktujemy taniec jako formę terapii dla każdego rodzaju schorzeń. Na zajęciach grupowych podopieczni mają również zajęcia z muzykoterapii (przygotowanie do konkursów, imprez integracyjnych, relaksacja i wiele wiele innych). Cele i zadania rehabilitacji, czyli poco to robimy i w jaki sposób Uaktywnienie fizyczne – bo ruch to zdrowie Wzmocnienie wszystkich mięśni – bo chcemy być sprawni i zwinni Zwiększenie…
-
Pracownia Stolarska
W ramach zajęć terapeutycznych w pracowni stolarskiej prowadzone są zajęcia kształcące i doskonalące umiejętności o charakterze stolarskim; cięcie, szlifowanie, struganie, dłutowanie, pilnikowanie, tarnikowanie, wiercenie, wkręcanie, przybijanie, różnego rodzaju połączenia stolarskie, klejenie, wykańczanie powierzchni /malowanie, lakierowanie, bejcowanie, impregnowanie, zajęcia z użyciem elektronarzędzi: cięcie, wyrzynanie, struganie, wiercenie, szlifowanie, opalanie, frezowanie. Podczas zajęć terapeutycznych w pracowni stolarskiej wykonuje się: pomoce do zajęć manualnych (klocki drewniane, układanki drewniane), ramki do obrazków i zdjęć, suchy basen w świetlicy, drewniane kobyłki, zabawki (konik na biegunach, pociąg i autka), różnego rodzaju wieszaki i wieszaczki, tacki kuchenne, deski do krojenia, podkładki korkowe pod talerze, podest drewniany do piwnicy, budki dla szpaków, stojaki na choinki, pufy do siedzenia, łopaty…
-
Pracownia rzemiosł różnych
Podczas zajęć w pracowni rzemiosł różnych wykorzystuje się różnorodne formy pracy: malowanie, klejenie, lepienie, posługiwanie się prostymi narzędziami (piłą ręczną, młotkiem, pilnikiem), precyzyjne wycinanie kształtów wyrzynarką elektryczną w desce, odlewanie form, odlewanie świec i in. Zajęcia w pracowni charakteryzują się dużą różnorodności pod względem stosowanych technik Sposób prowadzenia zajęć sprzyja utrwalania i systematyzowaniu zasad BHP, które to są wykorzystywane także w codziennym życiu uczestnika; pozwalając mu skutecznie chronić się przed uszkodzeniami. Wykonywane w pracowni rzemiosł – różnych prace nie mają szablonu i są niepowtarzalne oraz mają swą wymowę i oryginalność.
-
Pracownia Plastyczna
W zajęciach pracowni plastycznej dzień pracy rozpoczyna się zwykle od zaplanowania czynności, omówienia ich (wraz z przykładami, pokazem i pogadanką). Stopień trudności i zaawansowania prac jest uzależniony od indywidualnych umiejętności każdego uczestnika. Prace wykonywane są różnymi technikami; kredki, farby akrylowe, pastele suche, farby akwarelowe, różne techniki z zakresu papieroplastyki, malowanie na szkle i ceramice, technika decoupage, oraz elementy ceramiki artystycznej. W pracowni plastycznej stale wykonuje się następujące czynności i prace; przygotowanie stanowiska pracy, założenie odzieży ochronnej, dobranie odpowiednich narzędzi (kredki, farby, nożyczki itp.), stałe utrwalanie znajomości kolorów i ich pochodnych, posługiwanie się ołówkiem i nauka techniki szkicowania, szkicowanie obiektów i kompozycji w terenie, rozrabianie farb i tworzenie kolorów, zamalowywanie dużych…
-
Pracownia Ogrodnicza
W pracowni ogrodniczej prowadzi się dwa rodzaje zajęć (w zależności od pory roku); w ogrodzie i w pomieszczeniach warsztatowych. Zajęcia w pracowni obejmują: pielęgnację i przesadzanie roślin pokojowych, wykonywanie palm i stroików wielkanocnych, wykonywanie stroików bożonarodzeniowych, kompozycje z suszu egzotycznego i sizalu (bukiety, kosze), hodowla; rybek akwariowych, żółwia, prace wikliniarskie /wyplatanie koszyków, płotków i ozdób z wikliny/.Zajęcia w ogrodzie, wykonywane sezonowo od wiosny do jesieni, obejmują swym zakresem: prace porządkowe w ogrodzie (grabienie liści, składowanie ich na kompoście, zamiatanie, przycinanie zmarzniętych części roślin), pielęgnację ogródka skalnego (przycinanie zmarzniętych roślin, obsypywanie torfem, nawożenie, sadzenie roślin, sianie kwiatów, plewienie, podlewanie), pielęgnacja trawników (koszenie trawy, nawożenie, podlewanie), pielęgnacja wrzosowiska (przycinanie zmarzniętych pędów i…
-
Pracownia Krawiecko-dziewiarska
Na zajęcia pracowni krawieckiej uczęszczają w zdecydowanej większości kobiety. W pracowni prowadzone są stale zajęcia z zakresu: szycie ręczne i maszynowe, prucie i zwijanie włóczki, haftowanie, tkactwo krosenkowe, aplikacje, wykonywanie kartek świątecznych (z wykorzystaniem technik krawieckich). Zajęcia w pracowni to głównie formy prac indywidualnych, grupowych (małe grupy). Podczas zajęć pracowni kształtuje się i utrwala następujące umiejętności; posługiwanie się przyborami krawieckimi (igła, nożyczki, naparstek, centymetr krawiecki), szycia ręcznego (ściegami krawieckimi i ozdobnymi), szycia maszynowego (elementy szycia i krojenie), wyszywanie i haftowanie (od ściegów najprostszych do najtrudniejszych), zasady kompozycji w aplikacjach (dobór koloru i faktury tkaniny), umiejętność samodzielnej pracy, planowania pracy, radzenia sobie z trudnościami. Codziennie zajęcia w pracowni rozpoczynają się omówieniem…
-
Pracownia gospodarstwa domowego
W pracowni gospodarstwa domowego zajęcia prowadzone są w grupach pięcioosobowych, mieszanych. Codziennie rano wraz z uczestnikami planowany jest asortyment drugiego śniadania. Najczęściej dostosowujemy jadłospis do umiejętności i możliwości uczestników, którzy mają wziąć udział w przygotowaniu śniadania, oraz do ogólnego planu dnia warsztatów. Bez względu na warunki atmosferyczne wychodzimy w ramach zajęć terapeutycznych po zakupy surowców. Wszyscy, którzy uczestniczą w zakupach, usprawniają umiejętność dokonywania zakupów wg listy, muszą niejednokrotnie poprosić o coś np. zważenie owoców, zapytać, gdzie znajduje się poszukiwany towar oraz uczestniczą w płaceniu za zakupy w kasie. W drodze powrotnej bardzo często omawiamy sobie etapy sporządzenia zaplanowanego posiłku. Często uczestnicy samodzielnie dobierają sobie czynności do wykonania. Po powrocie z…
-
WARUNKI UCZESTNICTWA
WARUNKI UCZESTNICTWA w WTZ Uczestnikiem WTZ może zostać osoba z niepełnosprawnością intelektualną, o orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wpisanym w orzeczeniu wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Dokumenty, jakie należy złożyć ubiegając się o przyjęcie do WTZ w Trzebini; kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu); podanie do kierownika WTZ o przyjęcie do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Trzebini opcjonalnie; opinia psychologiczna Osoby z niepełnosprawnościami chcące zostać uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej informujemy, że dokumenty można składać w siedzibie placówki; ul. Luzara 1 w Trzebini; tel. 32 612 13 75 email; trzebiniawtz@poczta.fm Po dopełnieniu ww. formalności kandydat do uczestnictwa w WTZ jest kwalifikowany przez komisję kwalifikacyjną z udziałem…
-
Regulamin WTZ w Trzebini
REGULAMIN WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ w Trzebini prowadzonego przez FUNDACJĘ im. BRATA ALBERTA I. Zasady ogólne § 1 1. Warsztat Terapii Zajęciowej zwany dalej WTZ działa na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997r., rozporządzenia Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warsztatów terapii zajęciowej z dnia 25.03.2004 r. oraz Statutu Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. 2. WTZ, będąc integralną częścią Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, zwanej dalej Fundacją, realizuje w swym działaniu wszystkie uchwały i polecenia władz statutowych Fundacji. § 2 1. Podstawowym celem WTZ jest rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do ogólnego rozwoju każdego uczestnika, poprawy jego…
-
Regulamin treningu ekonomicznego
REGULAMINPRZYDZIELANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH DO TRENINGU EKONOMICZNEGO DLA UCZESTNIKÓW FUNDACJI IM. BRATA ALBERTA WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W TRZEBINI 1. Podstawą do wypłacania środków w ramach treningu ekonomicznego są przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63, poz. 587). 2. Trening ekonomiczny ma na celu wyposażenie uczestnika w wiedzę z zakresu gospodarowania pieniędzmi i planowania wydatków, dodatkowo może być stosowany w celu motywowania uczestnika oraz uznania jego wkładu pracy w działalność warsztatu. 3. Kwotę środków finansowych przeznaczonych na trening ekonomiczny, corocznie do 15 października każdego roku określa i ujmuje w preliminarzu kierownik warsztatu, ustalając średnią wysokość środków…