Fundacja

  • Warsztaty terapii zajęciowej

    Fundacja im. Brata Alberta organizuje warsztaty terapii zajęciowej w 12 miejscach w Polsce (Radwanowice z filią w Czernichowie, Lubin, Toruń, Otłoczyn k. Torunia, Sosnowiec, Chrzanów, Libiąż, Kraków, Chełmek z filią w Przeciszowie-Lesie, Jawiszowicach i Oświęcimiu, Trzebinia oraz dwa we Wrocławiu). Warsztaty to placówki gdzie prowadzone są zajęcia terapeutyczno- rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki nim podopieczni zdobywają nowe umiejętności i odkrywają swoje talenty. Warsztaty w widoczny sposób przyczyniają się do większej samodzielności i aktywności osób niepełnosprawnych, dzięki czemu, na miarę swoich możliwości, mogą oni prowadzić samodzielne życie. Uczestnicy warsztatów biorą udział w licznych konkursach, festiwalach, przeglądach twórczości czy rywalizacjach sportowych. Ich prace można oglądać na wielu wystawach w całej Polsce.

  • O fundacji

    Ponad sto lat temu żył w Krakowie niezwykły człowiek. Porzucił wszystko, co miał, by – na przekór światu – dawać nadzieję osobom bezdomnym, nędzarzom, uzależnionym. A miał niemało: obiecującą karierę malarską, wiążące się z nią zaszczyty i otwarte drzwi na artystyczne salony. Zamiast tego wybrał drzwi przytułku na krakowskim Kazimierzu, w którym zamieszkał wraz ze swymi przyjaciółmi i podopiecznymi zarazem. Wkrótce powstały nowe placówki we Lwowie, Tarnowie i Zakopanem. Tym człowiekiem był Adam Chmielowski, św. Brat Albert. Dziedzictwo bezinteresowności i dobroci Brata Alberta od 21 lat kultywuje w Polsce Fundacja jego imienia. Od początku była dziełem serc i rąk ludzkich. Od chwili swych narodzin miała też jasno sprecyzowaną misję –…

  • Środowiskowe Domy Samopomocy

    Fundacja prowadzi dwa środowiskowe domy samopomocy; w Toruniu oraz w Radwanowicach. Głównym celem ich działalności jest zaspokojenie podstawowych potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, zapewnianie rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz wspieranie rodzin osób niepełnosprawnych.

  • Świetlice terapeutyczne

    W ramach Fundacji im. Brata Alberta działa 7 świetlic terapeutycznych (Radwanowice, Otłoczyn k. Torunia, Chrzanów, Libiąż, Kraków, Chełmek, Trzebinia).Świetlice mają na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości aktywnego życia, przy jednoczesnym zachowaniu związków rodzinnych. Koncentrują się na utrzymaniu podopiecznych w dobrej formie fizycznej i psychicznej poprzez odpowiednią rehabilitację oraz dbają o ich kondycję intelektualną.

  • Schroniska dla niepełnosprawnych

    Fundacja prowadzi 4 Schroniska dla Niepełnosprawnych – w Radwanowicach, Łodzi, Chorzeszowie k. Łasku i w Toruniu. Wszystkie schroniska opiekują się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w swoich środowiskach rodzinnych. Domy te przeznaczone są dla osób, które ukończyły 18. rok życia, są upośledzone w stopniu umiarkowanym lub znacznym, będące sierotami społecznymi lub naturalnymi.

  • Placówki FBA

    Placówka macierzysta w RadwanowicachOśrodek dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach to placówka macierzysta Fundacji im. Brata Alberta. Ośrodek w Radwanowicach obejmuje schronisko dla osób niepełnosprawnych, świetlicę terapeutyczną oraz warsztat terapii zajęciowej i środowiskowy dom samopomocy. Również tu w Radwanowicach działa Zarząd Krajowy Fundacji. Placówki Fundacyjne;Warsztaty Terapii Zajęciowej; WTZ Chrzanów; http://www.wtzst-chrzanow.pl/WTZ Chełmek; http://www.wtzchelmek.pl/WTZ Libiąż; http://wtzlibiaz.pl/WTZ Sosnowiec; http://www.wtzalbert.pl/WTZ Radwanowice – Czernichów; http://www.wtz.czernichow.pl/ WTZ Kraków; http://www.albert.kki.plWTZ „Karczemka” Otłoczyn; http://www.karczemka.org.pl/ WTZ „Bratanki” Toruń; http://www.bratanki.republika.pl/WTZ „Wspólnota” Wrocław; http://www.fundacja-wro.id.pl/ WTZ „Muminki” Wrocław; http://www.wtzmuminki.wroclaw.pl/ WTZ Lubin; http://przytulisko.w.interia.pl/

  • Święty Brat Albert

    Dzieciństwo i młodość  Adam Chmielowski urodził się w Igołomi, (wówczas pow. Miechów), jako dziecko Józefy Borzysławskiej i Wojciecha Chmielowskiego, później naczelnika carskiej komory celnej w Szczypiornie pod Kaliszem. Był pierwszym dzieckiem w rodzinie, miał troje młodszego rodzeństwa (Stanisława, Mariana i Jadwigę). Ze względu na specyfikę tamtego okresu, ochrzczono go 28 sierpnia 1845 bez udziału księdza (tzw. chrzest z wody). Dopiero 17 czerwca 1847 roku, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie, dopełniono ceremonii chrztu. 

Skip to content