Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Obejrzyj film o fundacji

Pracownia Krawiecko-dziewiarska

Na zajęcia pracowni krawieckiej uczęszczają w zdecydowanej większości kobiety. W pracowni prowadzone są stale zajęcia z zakresu: szycie ręczne i maszynowe, prucie i zwijanie włóczki, haftowanie, tkactwo krosenkowe, aplikacje, wykonywanie kartek świątecznych (z wykorzystaniem technik krawieckich). Zajęcia w pracowni to głównie formy prac indywidualnych, grupowych (małe grupy).

Podczas zajęć pracowni kształtuje się i utrwala następujące umiejętności; posługiwanie się przyborami krawieckimi (igła, nożyczki, naparstek, centymetr krawiecki), szycia ręcznego (ściegami krawieckimi i ozdobnymi), szycia maszynowego (elementy szycia i krojenie), wyszywanie i haftowanie (od ściegów najprostszych do najtrudniejszych), zasady kompozycji w aplikacjach (dobór koloru i faktury tkaniny), umiejętność samodzielnej pracy, planowania pracy, radzenia sobie z trudnościami.

Codziennie zajęcia w pracowni rozpoczynają się omówieniem tematu pracy, przygotowaniem odpowiednich materiałów i przyborów. Tematyka wykonywanych prac jest różnorodna i powtarza się rokrocznie, a są to głównie: motywy roślinne i zwierzęce, elementy krajobrazowe, symbolika świąteczna i religijna oraz tematyka dowolna według pomysłu i projektu uczestników. pracowni W pracowni wykonuje się również reperacje odzieży (zszywanie dziur, naszywanie łatek, przyszywanie guzika, skracanie spodni). Najważniejszym chyba jednak efektem kolejnego roku terapii jest stały wzrost poczucia własnej wartości każdego uczestnika, zwiększenie pewności siebie i coraz większa samodzielność w podejmowaniu decyzji. Sukcesy odnoszone przez uczestników rokują dalsze pozytywne zmiany, które w przyszłości ułatwią im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.