Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Obejrzyj film o fundacji

Historia WTZ w Trzebini

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebini rozpoczęły swoją działalność 15.12.1999 r. Zostały utworzone dzięki staraniom p. Krystyny Karnas – Dyrektora OPS w Trzebini, ks. Prałata Stanisława Gałuszki oraz Prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusza Zaleskiego.

Siedziba warsztatów to dawne salki katechetyczne przy parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini. 
Warsztaty Terapii Zajęciowej obejmują swoją działalnością terapeutyczną 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami, w wieku od 16 r. życia.

Warsztaty realizują zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.

Zgodnie z tymi założeniami, od początku swojej działalności, warsztaty prowadzą następujące pracownie terapeutyczne; gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, stolarską, krawiecko-dziewiarską, plastyczną, ogrodniczą oraz zajęcia z rehabilitacji ruchowej.

Proces terapeutyczny prowadzony w poszczególnych pracowniach warsztatowych różni się w zależności od jej charakteru. W większości jednak cechuje się stałością etapów pracy, rytualizacją czynności codziennych oraz oddziaływaniem na poszczególne sfery psychomotoryki niepełnosprawnych uczestników. W każdej grupie terapeutycznej jest 5 osób z różną niepełnosprawnością, najczęściej są to grupy koedukacyjne.

Na terenie Warsztatów prowadzone są również zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, ćw. ogólnokondycyjne, gimnastyka i aerobik, tenis stołowy, wycieczki rowerowe, zajęcia na basenie, hipoterapia i muzykoterapia. 
Dodatkowo działa na terenie Warsztatów zespół muzyczny „The Best” – cieszący się coraz większą popularnością i sympatią wśród lokalnej społeczności. Członkowie zespołu wybierają do swojego repertuaru różnorodną muzykę – przeboje znane i lubiane, piosenki biesiadne i inne, potrafią porwać do wspólnej zabawy i śpiewania niejedną widownię.

Uczestnicy Warsztatów mogą się realizować artystycznie również w ramach teatru nieprofesjonalnego „Kromka”, który przygotowuje cyklicznie przedstawienia, z którymi występuje na różnorodnych przeglądach i festiwalach. Teatr „Kromka” ma w swoim repertuarze „Powrót taty”, Bajki Krasickiego, „Panią Twardowską”, „Bajkę o Rybaku i złotej Rybce” oraz wiązankę utworów J. Brzechwy i J. Tuwima.

Wszystkie prace wykonywane w ramach zajęć terapeutycznych są prezentowane na różnych Wystawach Twórczości, w galeriach, na aukcjach, sprzedawane na kiermaszach prac organizowanych kilka razy w roku. Dochód ze sprzedaży prac podopiecznych, przeznaczany jest w całości na fundusz uczestników, z którego finansowane są obozy, wycieczki, pielgrzymki, uroczystości imieninowe itp.